Ferrarin Charles Leclerc kehottaa malttiin Bahrainin F1-talvitestien jälkeen, vaikka italialaistalli herätti runsaasti huomiota viimeisenä testipäivänä.
Formula 1 -tallit päättivät kolmen päivän testijakson perjantaina ennen kauden avaavaa Australian GP:tä, joka ajetaan kahden viikon kuluttua Melbournessa. Testitulokset eivät yleensä anna täyttä kuvaa voimasuhteista, mutta Ferrari nousi otsikoihin testien päätöspäivänä.
Leclercin autoon asennettiin C4-seoksen renkaat viimeisen puolen tunnin aikana, ja monacolainen vastasi huutoon kellottamalla testien kovimman kierrosajan. Hän oli ainoa kuljettaja, joka alitti 1.32:n rajan, ja eroa seuraaviin kertyi lähes sekunti.
Leclerc ajoi päivän aikana peräti 132 kierrosta, ja kokonaisuutena Ferrarin testiviikkoa voidaan pitää onnistuneena.
Kuljettaja itse ei kuitenkaan halua tehdä liian pitkälle meneviä johtopäätöksiä.
– Testipäivä oli erittäin sujuva. Kävimme läpi koko ohjelmamme ja testasimme kaikki suunnittelemamme asiat, Leclerc kertoi.
– Suorituskyvyn osalta on silti vaikea sanoa, missä oikeasti olemme, koska tallit piilottelevat todellista vauhtiaan.
Ferrari lähtee uuteen kauteen katkaistakseen pitkän mestaruudettoman jaksonsa, joka on jatkunut vuodesta 2008. Vahva testipäätös ei kuitenkaan saa Leclerciä innostumaan liikaa.
– On tärkeää, ettei keskity liikaa kierrosaikoihin, vaan valmistautuu ensimmäiseen kilpailuun, hän painotti.
– Etenemme askel kerrallaan ja yritämme ymmärtää, miten saamme autosta kaiken irti. Meillä on paljon dataa analysoitavana ennen Melbourneen saapumista. Vasta siellä näemme, missä todella menemme.
Ferrari antoi testien lopussa lupaavia merkkejä, mutta todellinen taso mitataan vasta, kun valot sammuvat kauden avauskilpailussa Australiassa.

































