Fernando Alonso suhtautuu realistisesti mutta luottavaisesti Aston Martinin kauteen 2026. Espanjalaiskuljettajan mukaan talli joutuu aloittamaan uuden sääntöaikakauden takamatkalta, mutta Adrian Neweyn johdolla tavoitteena on rakentaa kokonaisuus, joka nousee lopulta Formula 1:n kärkeen. Alonso uskoo, että Newey tuo tiimiin kaiken tarvittavan kokemuksen. Hän on nähnyt sekä huippuvuodet että vaikeammat ajat ja näkee suunnan olevan oikea
Alku ei ole ollut helppo. Barcelonan testissä uusi AMR26 ehti ajaa myöhäisen saapumisensa vuoksi vain 65 kierrosta, ja Bahrainin ensimmäisessä testissä Aston Martin keräsi talleista vähiten kierroksia ja jäi aikataulukon hännille. Talli opettelee samanaikaisesti Neweyn suunnittelemaa autoa, ensimmäistä Honda-moottoriaan sekä omaa vaihdelaatikkoaan, mikä tekee kokonaisuudesta poikkeuksellisen vaativan.
Alonson mukaan suorituskyvyssä on vielä useita osa-alueita, jotka täytyy saada avattua. Barcelonan testin menettäminen ei ollut ihanteellista, ja hänen mukaansa Bahrain oli käytännössä tallin ensimmäinen kunnollinen testi. Kehitystyö etenee askel kerrallaan, ja tiimi on jo tunnistanut selkeitä parannuskohteita.
Tallin viesti on kuitenkin johdonmukainen: kauden alku voi olla vaikeampi, mutta ratkaisevaa on toinen puolisko. Aston Martinin tavoitteena on olla juuri silloin sillä tasolla, jolla se haluaa kilpailla. Pitkäjänteinen työ ja kärsivällisyys ovat Alonson mukaan avain siihen, että projekti kantaa hedelmää uuden aikakauden vakiintuessa.

































