Formula 2:n vuoden 2023 mestari Theo Pourchaire haluaa palata yksipaikkaisten sarjaan täysipäiväisesti ja tähtää paikkaan Formula E:ssä ensi kaudeksi.
Ranskalaiskuljettajan tavoitteena on päästä mukaan sarjaan juuri uuden Gen4-aikakauden kynnyksellä.
Pourchaire kuuluu ehdokkaisiin, joita harkitaan Stellantis-konsernin uuden Opel-tallin kuljettajaksi. Opel vahvisti hiljattain liittyvänsä Formula E -sarjaan, mikä avaa lisää ajopaikkoja kaudelle 2027.
– Totta kai uusi talli tuo lisää mahdollisuuksia. Haluaisin todella kilpailla Formula E:ssä, koska kyseessä on yksipaikkaisten MM-sarja, Pourchaire sanoi RacingNews365:lle.
F1-unelma ei koskaan toteutunut
Pourchairea pidettiin vielä muutama vuosi sitten varmana tulevaisuuden F1-kuljettajana hänen voitettuaan F2-mestaruuden 2023. Ura ei kuitenkaan edennyt odotetusti, eikä paikka kuninkuusluokassa koskaan toteutunut.
Hän ajoi viimeksi yksipaikkaisella IndyCarissa vuonna 2024, minkä jälkeen rooli on painottunut testaamiseen. Pourchaire on ollut mukana useissa Formula E -testeissä Stellantiksen brändien, kuten Maseratin ja Citroënin, riveissä.
Lisäksi hän on päässyt testaamaan sarjan tulevaa Gen4-autoa ja jatkaa kehitystyötä myös myöhemmin tänä vuonna.
– Gen4 tulee olemaan todella kova sarja. Uskon, että sen taso ja suosio nousevat huipulle. Suorituskyvyssä ollaan lähellä F1:tä, Pourchaire arvioi.
Pourchaire on jo osoittanut vauhtinsa nykyisellä Gen3 Evo -kalustolla. Hän ajoi tammikuussa Miamissa tulokastreenissä Citroënille ja osallistui myös Madridin tulokastestiin.
Viime vuodet ovat olleet Pourchairelle haastavia, mutta tilanne on kääntymässä parempaan suuntaan. Hän ajaa kaudella 2026 kestävyyskilpailujen MM-sarjaa (WEC) Peugeotin riveissä ja toimii samalla Mercedeksen F1-kehityskuljettajana.
Silti sydän vetää takaisin yksipaikkaisiin.
– WEC-ohjelma on sarja, etenkin ranskalaisena Peugeotin kuljettajana. Mutta yksipaikkaiset ovat se, mitä osaan parhaiten.
– Olen tottunut Formula 3:een ja Formula 2:een, ja tiedän pystyväni suoriutumaan yksipaikkaisilla. Formula E on erilainen, mutta olen luottavainen.
Pourchaire tekee selväksi, että mahdollisuuden tullen päätös on helppo.
– Jos saan tilaisuuden, tartun siihen varmasti.

































