Jonathan Wheatley sai lähtöpassit Audin tallipäällikön paikaltajo heti alkukaudesta. Nyt potkujen syistä on saatu lisä tietoa.
Wheatley ehti toimia Audissa vajaan kahden vuoden ajan. F1-lähteiden mukaan Wheatley otti useasti yhteen Audin F1-tallin toimitusjohtaja Mattia Binotton kanssa.
Erimielisyydet Binotton kanssa eivät olleet kuitenkaan ainoa syy Wheatleyn poistumiselle tallista. Wheatley siirtyi Audille Red Bullilta, jossa hän oli tottunut voittamaan ja korkeaan vaatimustasoon.
F1-toimittaja Julianne Cerasoli paljastaa UOL Esportessa, että Wheatleylla oli ongelmia pienen tallin mentaliteetin kanssa.
– Niillä jotka tulevat isommista talleista pienempiin, on ongelmia pienten tallien asenteen kanssa. He eivät voi hyväksyä sellaista ”tämä on tarpeeksi hyvä” -asennetta. Se ei ole heidän mielestään tarpeeksi hyvä, vaan kysyvät jatkuvasti miten prosessia voi parantaa, Cerasoli avaa.
Wheatley on yhdistetty vahvasti Aston Martinin tallipäällikön tehtäviin.

































