F1-autot muuttuivat täksi kaudeksi ja yhtenä muutoksena autoista tuli myös kevyempiä. Williamsilla on ollut vaikeuksia saada autostaan kevyempi.
Williamsilla on ollut vaikeuksia koko talven testien ajan ja se joutui muun muassa jättämään Barcelonan testit kokonaan väliin. Päästyään radalla auton vauhti on riittänyt ainoastaan häntäpään sijoihin yhdessä Cadillacin ja Aston Martinin kanssa.
Williams on kertonut, että haasteita riittää myös auton painon suhteen. Täksi kaudeksi autojen minimipaino laski 798 kiloon ja jokainen lisäkilo hidastaa auton vauhtia.
Myös useilla muilla talleilla on vaikeuksia karistaa painoa pois päästäkseen lähelle minimipainoa, mutta Williams on kaukana painorajasta. F1-lähteiden mukaan Williamsin menopeli on peräti 20 kiloa yli minimipainon.
Ajassa mitattuna se tekee noin 0,7 sekuntia kierrosta kohti. Tasaisessa keskikastissa jokaisella kymmenyksellä on iso merkitys ja Williams antaa runsaasti tasoitusta, ellei se saa autonsa painoa pudotettua.
F1-kausi alkaa tänä viikonloppuna Australian Melbournessa.

































