Sportivo TV

F1-talli Williams on nimittänyt Dan Milnerin uudeksi ajoneuvoteknologian pääinsinööriksi, kun talli jatkaa vahvistumistaan kohti kilpailukykyisempää tulevaisuutta.

Milner siirtyy Groveen yli 20 vuoden Mercedes-yhteistyön jälkeen, joista 14 vuotta hän työskenteli itse F1-tallissa Brackleyn päämajassa.

Hän aloitti uransa Hondalla järjestelmäinsinöörinä ja oli mukana myös Brawn GP:llä sen mestaruuskaudella 2009.

– Olen todella innoissani liittyessäni Williamsille. 20 vuoden jälkeen Brackleyn yhteydessä tämä on oikea hetki uudelle haasteelle, Milner sanoi.

– Williamsilla on selkeä ja kunnianhimoinen suunnitelma, ja odotan innolla, että voin auttaa viemään sitä eteenpäin.

Williamsin tekninen johtaja Matt Harman korosti Milnerin merkitystä tallin kehitykselle.

– Dan tuo mukanaan laajaa kokemusta ja vahvaa johtajuutta. Hän on johtanut merkittäviä projekteja tutkimus- ja kehitystyössä sekä voimalinjojen parissa ja osaa muuttaa ideat suorituskyvyksi radalla.

– Hän tulee olemaan keskeinen osa ajoneuvoteknologian kehitystämme ja auttaa meitä saavuttamaan tasaisia suorituskykyparannuksia.

LUE MYÖS: Suomen rallitoivo Roope Korhonen voitti kaikki maailmalla – jäätävä heitto kilpakumppaneista (RalliF1.fi)