Spekulointi F1-talli Aston Martinin kauden 2026 kuljettajista voidaan unohtaa. Tallipäällikkö Andy Cowell on vahvistanut, että mikään ei muutu.
Tallin kuljettajina jatkavat Fernando Alonso ja Lance Stroll. Mercedekseltä mahdollisesti lähtemään joutuvalle George Russellille ei siis löytyisi tilaa Astonilta.
Reilun viikon kuluttua 44 vuotta täyttävän Alonson sopimus kattaa vielä ensi kauden.
Strollin, 26, sopimuksen pituudesta on tavallaan turha puhua. Lance Stroll pysyy Astonilla tasan tarkkaan niin kauan, kuin hänen isänsä ja tallin pääomistaja, kanadalaismiljardööri Lawrence Stroll niin haluaa.
– Emme ole kiinnostuneet vaihtamaan kuljettajiamme. Alonso ja Stroll tuovat vakautta ja jatkavat keskeisessä roolissa tulevaan tekniseen sääntöuudistuksen valmistauduttaessa. Olemme superonnekkaita. Meillä on edessämme jännittävä alku kaudelle 2026. Vaihdamme moottoritoimittajaa – Mercedes vaihtuu Hondaan – ja Adrian Newey työskentelee aerodynamiikan kanssa, Cowell kertoi F1-medialle Silverstonessa ajetun Britannian GP:n yhteydessä.






























