McLaren-tallin Oscar Piastri kävi kotiyleisönsä edessä Australiassa ajetussa F1-kauden avauskisassa kiivasta kapinaa kakkossijasta Red Bullin Max Verstappenin kanssa. Se kapina päättyi välillä renkaidensa kanssa melkoista uhkapelilä pelanneen Verstappenin eduksi.

Lando Norris ajoi kaoottisessa kisassa paalupaikalta vakuuttavaan voittoon ja Norrisilla oli täydet saumat järjestää McLarenille kaksoisvoitto.

Se sauma suli kuitenkin 13 kierrosta ennen loppua, kun Norris paineli nurmikolle ja ei ollut päästä sieltä takaisin radalla. Ja kun hän pääsi, niin sijoitus oli pudonnut 13:nneksi. Norris päätyi kisassa lopulta yhdeksänneksi.

Norris syytti tapahtuneesta vain ja ainoastaan itseään. Ajovirhe ei jättänyt selittelyille sijaa.

– Melkoinen pettymys. Tuntui siltä, ​​että jokaisella kierroksella, yhtä lukuun ottamatta, ajoin uskomattoman vahvan kilpailun.

– Minulla ei ole ketään muuta syytettävää kuin itseäni. Jäin jumiin nurmikolle. Vain minä olin syyllinen siihen, Norris jatkoi Sky Sportsille.

McLaren teki Piastrin virheestä huolimatta vakuuttavaa työtä Melbournessa ja osoitti olevansa tämän hetken ehdottomasti paras tiimi.

Homma toimii niin kisapituuksissa kuin yhden kierroksen vedoillakin. Norris ja Piastri olivat täysin omaa luokkaansa lauantaina ajetuissa aika-ajoissa.

LUE MYÖS: Haastattelu: Konkaripakki Veli-Matti Vittasmäki himoitsee MM-turnaukseen – ”Kyllä sen haluaa kokea uudestaan” (Siniviiva.fi)