
Red Bullin Max Verstappenin ja Marcedeksen George Russellin kireät välit eivät ole kohentuneet F1-sarjan talvitauolla. Kaksikko ei ole vieläkään puheväleissä viime kauden rajun selkkauksen jäljiltä.
Verstappen ja Russell ottivat rajusti yhteen radalla ja varsinkin sen ulkopuolella Qatarin GP-viikonlopun yhteydessä.
Verstappenia rangaistiin Russellin häirinnästä radalla. Verstappen väitti Russellia valehtelijaksi ja kitisijäksi. Verstappen latasi, että hän on menettänyt kaiken kunnioituksen Russellia kohtaan. He eivät ole siitä lähtien puhuneet enää toisilleen.
Russell ja Verstappen antoivat ymmärtää keskiviikkona Lontoossa järjestetyssä F1-kauden avaustapahtumassa, että mykkäkoulu jatkuu.
– Emme ole puhuneet viime vuodesta lähtien. En ole huolissani hänestä, hänen ajoistaan tai mistään. Se tapahtui viime vuonna, ja haluan nyt vain keskittyä itseeni, Russell kertoi F1-medialle Lontoon 02-areenalla.
Verstappen sai kuulla hetkeä myöhemmin Russellin kommenteista.
– Minulla ei ole mitään sanottavaa aiheessa. Minulla ei ole aikomusta jatkaa minkäänlaista riitaa. Nautin todellakin paljon talvitauosta ja olen valmistautunut hyvin tähän kauteen.