McLarenin Lando Norris lähtee tulevana viikonvaihteena Australiassa käynnistyvään F1-kauteen suurimpana mestarisuosikkina. Norrisia varoitetaan kuitenkin visusti ”katutaistelijasta”.
F1-asiantuntija Martin Brundle viittaa tällä Red Bullin Max Verstappeniin, joka on vienyt neljä viimeisintä mestaruutta nimiinsä.
Verstappen ei tunnetusti kaihda häikäilemättömiä liikkeitä – ei edes hyvää ystäväänsä Norrisia vastaan. Sen Norris sai kokea viime kaudella.
Brundlen mukaan Norrisilta on puuttunut se katutaistelijan luonne, joka Verstappenilta siis löytyy. Norris on kasvanut myös tältä osin, mutta Verstappenilla on siinä edelleen selkeä etulyöntiasema.
– Se on se asian ydin. Yksinkertaisin ratkaisu Norrisille oli johtaa kilpailut alusta loppuun. Jos Norris joutuu kaksintaisteluun Verstappenin kanssa, niin siitä voi tulla iso ongelma hänelle.
– Ihailitpa Maxin tapaa tai ei, niin se on melko tehokasta. Max ei muutu. Ja mitä intensiivisemmäksi taistelu mestaruudesta tulee, sitä aggressiivisemmaksi Max tulee, Brundle vakuuttaa Sky Sportsilla.