Jenson Button on nimennyt suosikkinsa vuoden 2025 F1-maailmanmestariksi.

Vuoden 2009 F1-mestari Jenson Button kehotti faneja seuraamaan loppukauden kilpailuja tarkasti ja paljasti, kenet hän näkee suurimpana mestarisuosikkina.

Max Verstappen nappasi Yhdysvaltain GP:stä täydet 33 pistettä, kun taas MM-sarjaa johtava Oscar Piastri ajoi sprintin avausmutkassa ulos ja jäi sunnuntain kisassa kauas, viidenneksi. Näin Verstappen on kutistanut piste-eron 40 pisteeseen.

Vielä neljä kilpailua sitten Piastrilla oli 104 pisteen etumatka Verstappeniin, mutta sijoitukset kolmas Italiassa, keskeytys Azerbaidžanissa, neljäs Singaporessa ja viides Austinissa ovat kutistaneet eroa 64 pisteellä. Verstappen on puolestaan voittanut kolme viimeisestä viidestä kilpailusta Red Bullin uudistetulla autolla.

Myös Lando Norris on tiukasti mukana mestaruustaistelussa – hän on enää 12 pisteen päässä tallikaveristaan Piastrista. Kauden viidessä viimeisessä kilpailussa, joista kaksi on sprinttejä, on jaossa vielä 141 pistettä.

Analysoidessaan tiukentunutta pisteasetelmaa vuoden 2009 mestari Button lähetti selvän viestin, kun mestaruustaistelu käy kuumimmillaan.

– Jos et ole seurannut formula ykkösiä, nyt on pakko alkaa seurata, sillä tästä on tulossa eeppinen loppukausi, Button totesi Sky Sports F1:lle.

– Katso formula ykkösiä, koska tästä tulee uskomaton loppuvuosi. Kaksi kuljettajaa taistelee ensimmäisestä maailmanmestaruudestaan, ja mukana on nelinkertainen mestari.

– Sanoisin, että tällä hetkellä Lando näyttää vahvimmalta. Hänellä on itseluottamusta, ja uskon, että auto toimii hänelle entistä paremmin seuraavissa kilpailuissa. Sanoisin siis, että Lando [on suosikkini mestariksi].

LUE MYÖS: Näkökulma: Suomen urheilussa on iso pelko perseessä – kuka käryää seuraavaksi? (Atleetti.fi)