Lando Norris starttaa Miamin GP -viikonlopun sprinttikilpailuun paalupaikalta. Hallitseva maailmanmestari ajoi vakuuttavan kierroksen aika-ajon ratkaisevassa SQ3-osiossa ja otti kauden ensimmäisen paalunsa.
Mercedeksen Kimi Antonelli oli toinen ja lähtee eturivistä yhdessä Norrisin kanssa. MM-sarjaa johtava Antonelli jatkaa vahvaa kauttaan, vaikka jäi niukasti paalusta.
McLarenin hyvä vire näkyi myös Oscar Piastrin suorituksessa, sillä australialainen nappasi kolmannen lähtöruudun. Ferrarin Charles Leclerc täydentää toisen rivin.
Kolmannelta riviltä sprinttiin lähtevät Max Verstappen ja George Russell, kun taas Lewis Hamilton jäi seitsemänteen ruutuun.
Aika-ajossa nähtiin myös erikoisia käänteitä. Aston Martin joutui hakemaan erikseen lupaa osallistua sprinttiin, kun kumpikaan tallin autoista ei saanut kirjattua aikaa SQ1-osiossa.
Lisäksi Alex Albon sai jälkikäteen rangaistuksen. Williams-kuljettaja oli ajanut SQ1:ssä rataviivojen ulkopuolella, mutta rikkomus huomattiin vasta myöhemmin. Hän oli ehtinyt jo jatkaa SQ2:een, mutta sai lopulta viiden lähtöruudun rangaistuksen.

































