
Franco Colapinto korvasi Alpine-tallissa tänä vuonna Jack Doohanin kesken kauden, mutta ei toistaiseksi ole vakuuttanut.
Colapintolla riittääkin paineita. Hänen F1-uransa saattaa olla tämän kauden jälkeen ohitse, jos tulostaso ei kohene.
Entinen F1-ajaja Nelson Piquet jr, Max Verstappenin lankomies, ei usko Colapinton vauhdin kadonneen minnekään. Henkiset paineet saattava olla Colapintolle kuitenkin liian kovia.
– Todella hyvät kuskit, kuten Lewis Hamilton, Fernando Alonso ja Max Verstappen eivät ole huipulla pelkästään sen takia, koska ovat lahjakkuuksia. He kykenevät hallitsemaan mielensä, kommentoi Piquet Pelas Piastas-podcastissa.
– Kun ajattelen kautta 2024, en usko Daniel Ricciardon menettäneen kykyjään, mutta hän menetti mielenhallintansa. Näen Colapinton samassa tilanteessa nyt, F1:ssä 2007-08 kisannut Piquet jatkaa.
Colapinto itse totesi torstaina Montrealissa pienen tauon tehneen hyvää, kun viime viikonloppuna F1-kisaa ei ollut ohjelmassa. Hän toivoo menestyvänsä Kanadan osakilpailussa paremmin.