
McLarenin F1-tallin testi- ja varakuljettaja Pato O’Wardin mitta alkaa olla täynnä. O’Ward ei aio roikkua roolissaan enää pitkään, koska hänen tavoittelemansa kisakuskin paikka ainakin McLarenilla on käytännössä mahdottomuus.
Lando Norris ja Oscar Piastri jatkavat pitkillä sopimuksilla McLarenin kisakuljettajina. O’Ward aloittaa suurella todennäköisyydellä viimeisen kautensa reservikuskina.
– En aio istua täällä enää seuraavia viittä vuotta!, O’Ward, 25, lataa The Race-lehdelle.
McLaren saavutti viime vuonna pitkän tauon jälkeen valmistajien maailmanmestaruuden ja lähtee yhtenä suurimpana suosikkina maaliskuussa alkavaan kauteen.
– Oli hienoa nähdä tiimin voittavan valmistajien mestaruuden ja olin iloinen saadessani olla ainakin pieni muru sitä. Mutta tämä on melko rankkaa, koska se on kuin menisi buffetpöytään, mutta et voi syödä. Kaikki muut syövät ja nauttivat ja olet vain siellä; sinä et saa tehdä sitä, mitä rakastat tehdä, O’Ward kuvailee ankeaa tilannettaan.
O’Ward joutuu käytännössä myöntämään, että hänen suuri unelmansa F1-sarjan kisakuljettajan paikasta ei tule koskaan toteutumaan.
– Minulla on ollut kaikki pelissä, mutta tulee se määräaika ja se päivämäärä, että nyt riittää.