
F1-kuljettaja Yuki Tsunodan ura on käytännössä jo taputeltu Red Bull-perheessä, vaikka hänet nostettiinkin kesken kauden kakkostalli Racing Bullsin riveistä parrasvaloihin Max Verstappenin rinnalle.
Tsunoda sopimus päättyy tähän vuoteen. Red Bullin tallipäällikkö Christian Horner kertoi jo kauden alla, että Tsunodan kannattaa alkaa silmäillä muualle.
Tilanne ei ole siis muuttunut, vaikka Tsunoda nostettiin vain kahden kisaviikonlopun jälkeen pahasti flopanneen Liam Lawsonin tilalle Red Bullille.
– Yuki sopii erinomaisesti talliimme. Hän on hyvä kaveri. Mutta jos Yuki haluaa, että harkitsemme häntä myös vielä ensi kaudelle, niin hänen on parannettava paljon, Horner muotoili Bild-lehdelle Barcelonassa ajettavan Espanjan GP:n alla.
Kaikki ennusmerkit viittaavat nyt siis siihen, että Tsunoda saa lähteä tämän kauden jälkeen ja hänen tilalleen nostetaan Racing Bulls-tallissa lupaavia otteita esittänyt Isack Hadjar.
Horner sanoo suoraan, että vaikka Tsunoda onkin suoriutunut Lawsonia paremmin, niin hänkään ei ole pystynyt vastaamaan odotuksiin. Valmistajien mestaruus on jo Red Bullin ulottumattomissa.
– Meidän on oltava realistisia. Vain yksi autoistamme kilpailee jatkuvasti voitoista. Mutta Maxilla on edelleen kaikki mahdollisuudet ajaa kuljettajien mestaruudessa ja Yuki tukee häntä parhaansa mukaan. Toisaalta Tsunodalla on kuitenkin Formula 1:n vaikein työ – olla Maxin tallikaveri.
– Jatkuvat vertailut ovat rankkoja. Formula 1:n parhaan kuljettajan – kenties jopa kaikkien aikojen parhaan – kanssa kilpailemisen psykologista vaikutusta ei pidä aliarvioida, Horner tähdentää.