Liam Lawson heitetään maaliskuussa alkavalla F1-kaudella leijonan luolaan, eli neljä viimeistä mestaruutta takoneen Max Verstappenin Red Bull-tallikaveriksi. Verstappen on tottunut pyyhkimään lattiaa tallikavereillaan.
F1-asiantuntija Karun Chandhokin mukaan Lawsonin tulee hakea tässä tukalassa tilanteessa inspiraatiota Eddie Irvinesta, joka oli aikoinaan Ferrarilla samassa tilanteessa Michael Schumacherin kanssa.
– Liam Lawsonin heittäminen leijonan luolaan ilman koko kauden F1-kokemusta vyöllään tulee olemaan hankalaa. Psykologisesti hänen on lähestyttävä tätä haastetta, kuten Eddie Irvine 1996-1999, Chandhok neuvoo Autosportilla.
Chandhok korostaa, että nuoren ja nälkäisen Lawsonin on vielä vain hyväksyttävä se, että Verstappen on yksinkertaisesti parempi – ja ennen kaikkea kokeneempi.
– Kuljettajana on vaikea hyväksyä tätä, mutta hänen on lähdettävä tähän kauteen sillä ajatuksella, että ”olen parhaan kuljettajan tiimikaveri, en aio lyödä häntä, mutta olen h*lvetin onnekas, jos pääsen edes lähelle häntä. Tulee päiviä, jolloin tähdet kohtaavat ja voitan hänet”, Chandhok muotoilee.






























