Franco Colapinton Italian GP päättyi pistesijoille, mutta argentiinalaista tulos ei juuri lohduttanut.
Colapinto oli Monzassa tarjoutuneen jättimäisen mahdollisuuden äärellä. Hän lähti kilpailun uusintastarttiin neljänneltä sijalta, mutta menetti autonsa hallinnan ensimmäisessä Lesmo-mutkassa.
Alpine luisui ulos radalta.
Colapinto putosi hetkessä neljänneltä sijalta 15.
Hän onnistui myöhemmin nousemaan takaisin yhdeksänneksi ja pisteille, mutta kilpailun jälkeen ajatukset olivat edelleen virheessä.
Colapinto oli median edessä silminnähden järkyttynyt ja puhkesi kyyneliin puhuessaan tapahtuneesta.
Colapinto ei osannut heti kilpailun jälkeen selittää, miksi auto lähti hänen hallinnastaan.
– Se oli vaikea kilpailu, jossa tapahtui muutamia asioita, ja sitten tein suuren virheen. Menetin auton täysin.
Ulosajon äkillisyys hämmensi häntä.
– En oikein ymmärrä, miten menetin sen niin rajusti.
Virheen ajoitus teki tilanteesta erityisen kipeän.
Alpine oli kilpailun kärkipäässä poikkeuksellisen vahvoissa asemissa. Colapinton mukaan tallin autot olivat toisena ja kolmantena ennen hänen virhettään.
– Olin todella turhautunut. Se oli loistava mahdollisuus minulle ja tallille. Olimme toisena ja kolmantena, ja heitin hienon mahdollisuuden hukkaan.
– Olen tietysti todella turhautunut itseeni.
Nousu pisteille ei lohduttanut
Colapinto pystyi kokoamaan itsensä ulosajon jälkeen.
Hän nousi 15. sijalta takaisin yhdeksänneksi ja jäi maalissa vain kaksi sijaa tallikaverinsa Pierre Gaslyn taakse.
Argentiinalainen ei kuitenkaan pitänyt nousuaan riittävänä hyvityksenä virheelle.
– Tietenkin tein joitakin hyviä asioita, mutta en saanut kokonaisuutta kasaan.
– Minun olisi pitänyt saada enemmän pisteitä. Tämä on valtava pettymys.
Colapinto myönsi samalla, että hänen olisi pitänyt arvioida tilannetta paremmin.
Kun auto tuntui vahvalta ja mahdollisuus huipputulokseen oli olemassa, hän halusi hyökätä eteenpäin.
Jälkikäteen hän kyseenalaisti ottamansa riskin.
– Kun olet siellä ja tunnet olevasi vahva, haluat mennä eteenpäin. Ehkä se ei kuitenkaan ollut meidän taistelumme, eikä riskien ottaminen ilman syytä ole kovin fiksua.
– Yritän vain oppia tästä ja mennä eteenpäin.

































