McLaren oli omaa luokkaansa perjantaina formula ykkösten vapaissa harjoituksissa Brasiliassa.
MM-sarjan kärkimies Lando Norris oli koko joukon nopein ja hänen tallikaverinsa Oscar Piastri toiseksi nopein. Kaksikon erotti vain 0,023 sekuntia.
Sauberin Nico Hülkenberg oli yllättävän hyvässä vauhdissa. Hän oli kolmanneksi nopein. Saksalainen jäi kärjestä 0,619 sekuntia. McLaren oli siis nyt aivan omaa luokkaansa.
Ferrari oli kellarikerroksessa. Charles Leclerc oli vasta 18:s ja Lewis Hamilton 19:s. Ferrari käytti tosin vain kovia renkaita – erikoinen ratkaisu sekin.
Red Bullin Max Verstappen oli vasta 17:s. Tämä kertoo siitä, etteivät harjoitukset antaneet kovinkaan luotettavaa kuvaa voimasuhteista – kuten niin usein aiemminkin on ollut.
Seuraavaksi Brasilian Interlagosin radalla ajetaan sprinttikisan aika-ajot. Ne käynnistyvät kello 20.30 Suomen aikaa. Sprinttiviikonlopun vuoksi vapaita harjoituksia ei ole enää viikonlopun aikana luvassa.






























