Rallin MM-sarja huipentuu marraskuun viimeisenä viikonloppuna ajettavaan Saudi-Arabian MM-ralliin. MM-sarjaa johtavan Elfyn Evansin mukaan kisakalenteri kaipaisi muutoksia.
Tällä kaudella MM-sarjassa ajetaan yhteensä 14 osakilpailua. Evansin mukaan sarja kaipaisi muutosta tulevaisuudessa.
– Mielestäni pitäisi olla pidempi tauko jossain vaiheessa kautta ottaen huomioon matkustamisen ja kaikki. Jossain vaiheessa pääset tiettyyn kuntoon ja sitä on vaikea ylläpitää, kun aikataulu on niin tiukka.
– Tällä hetkellä siitä puuttuu muutamia taukoja, joiden aikana voit pitää itsestäsi huolta. Uskon sen tekevän urista lyhyempiä kuin jos taukoja olisi enemmän, Evans kritisoi DirtFish-sivustolle.
Evansin mukaan kisoja ei välttämättä tarvitsisi olla vähemmän, mutta kisojen aikataulutukseen hän toivoisi muutoksia.
– Jos aikataulut olisivat hieman anteeksiantavia, niin sitten ei välttämättä tarvittaisi vähemmän kisoja. Jossain pitäisi kuitenkin joustaa. Joko se on kisojen määrässä tai aikatauluissa.
– Se ero mikä rallissa on joihinkin muihin lajeihin verrattuna, niin en tiedä onko missään muussa niin pitkää kautta kuin meillä. Meillä tuskin on kesälomaa eikä meillä todellakaan ole kauden jälkeistä taukoa, Evans manaa.
































