
Perjantain kolmas erikoiskoe Portugalin MM-rallissa on saatu päätökseen. Kisa jatkuu edelleen Hyundain komennossa.
Ott Tänak kellotti päivän kahdelle ensimmäiselle erikoiskokeelle pohja-ajan, mutta päivän kolmannella erikoiskokeella tallikaveri Adrien Fourmaux oli nopein. Hänen kannassaan oli puolen sekunnin päässä Sebastien Ogier.
Tänakin vanavedessä kisan aloittanut Kalle Rovanperä menetti hieman asemiaan jäädessään Fourmauxille 8,9 sekuntia. Samalla ranskalainen nousi Rovanperän ohi kokonaiskilpailussa.
Elfyn Evansille pätkä oli vaikea, sillä hän jäi kärkivauhdista lähes yhdeksän sekuntia. Sami Pajari ajoi vain kymmenyksen hitaammin kuin Rovanperä ollen myös Evansia nopeampi.
Tänak johtaa kokonaiskisaa, mutta Fourmaux on 2,1 sekunnin päässä. Rovanperä on ajanut 5,8 sekuntia kärkeä hitaammin ja myös Ogier (+7,6) ja Takamoto Katsuta (+9,1) mahtuvat kymmenen sekunnin sisään. Pajari on kahdeksantena 21,5 sekuntia virolaiskuskia hitaampi.
Päivän neljäs erikoiskoe starttaa kello 12.41. Perjantaina ajetaan vielä seitsemän erikoiskoetta.