Montrealin F1-osakilpailun varikkoalueella alkoi levitä mielenkiintoinen huhu, että Donald Trump hyppäisi McLarenin rattiin ensi viikon Austinin osakilpailussa. McLaren on nyt vastannut huhuihin.

Ranskalaiskanava Canal+ ilmoitti X:ssä, että USA:n presidentti ajaisi ensi viikolla McLarenin F1-autoa Austinissa. Uutinen lähti nopeasti leviämään niin sosiaalisessa mediassa kuin Montrealin varikkoalueella.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Canal+ kuitenkin poisti viestin piakkoin sen julkaisun jälkeen, mutta pakotti McLarenin siitä huolimatta reagoimaan huhuihin.

– Se ei pidä paikkansa, että hän ajaisi, McLarenin edustaja kommentoi GPblog-sivustolle.

Trump vieraili McLarenin varikkopilttuussa viime kaudella Miamin osakilpailussa. Tuolloin Lando Norris ajoi voittoon, jonka jälkeen Trump ilmoitti olevansa brittikuskin onnenkalu.

79-vuotiaan Trumpin huhuja vesittää myös hänen kokonsa. 188-senttisenä ja 100-kiloisena Trumpilla olisi ylipäänsä vaikeuksia mahtua autoon saatikka ajaa sitä.

LUE MYÖS: Näkökulma: Jukka Jalonen pääsee yrittämään julmaa temppua (KiekkoUutiset.fi)