Lewis Hamilton joutuu seuraamaan sivusta kauden päätöskilpailun ensimmäiset vapaat harjoitukset. Hänen paikkansa ottaa Arthur Leclerc.
F1-tallit antavat kauden aikana akatemiakuskeilleen mahdollisuuden näyttää taitojaan vapaissa harjoituksissa. Hamiltonin vuoro on väistyä Arthur Leclercin tieltä.
Arthur on Ferrari-kuski Charles Leclercin pikkuveli. Vuosi sitten heistä tuli F1-historian ensimmäinen veljespari, joka ajoi samassa tallissa samaan aikaan.
Nyt nuorempi Leclerc saa jälleen mahdollisuuden näyttää kyntensä F1-auton ratissa. Leclerc on tällä kaudella toiminut Ferrarin testikuskina ja ajanut kestävyysluokan kisoja.
Hamiltonilla on menossa F1-uransa heikoin kausi. Hän ei ole yltänyt kertaakaan tällä kaudella palkintopallille ja on jäänyt pahasti vanhemman Leclercin taakse.




























