Carlos Sainzin aika-ajot Montrealissa päättyivät pettymykseen, kun hän jäi ensimmäiseen aika-ajojaksoon. Sainz syytti huonosta ajastaan Racing Bullsin Isack Hadjaria.

Sainz oli ajamassa ensimmäisen jakson nopeaa kierrostaan, kun Hadjar ei päästänyt häntä ohitseen. Sainz joutui hidastelemaan ja tekemään ohitusliikkeen päästäkseen ranskalaiskuskista ohi.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Sainz jäi vain 0,02 sekuntia toisesta jaksosta. Samalla hänen tallikaverinsa Alex Albon oli kymmenes.

– No, en välitä, jos olin nopea. Tulet Q1:een ja siinä on kaveri keskellä tietä, joka pilaa täysin aika-ajosi, joka tarkoittaa viikonloppuni on pilalla. Olen sijalla 17, kun meidän pitäisi taistella Q3-paikasta ja top 8 -sijasta, joten olen äärimmäisen pettynyt, Sainz puhisi aika-ajon jälkeen.

Hadjar sai hidastelustaan viiden lähtöruudun rangaistuksen. Hän puolusteli kommunikaatiokatkoksella eikä tiennyt Sainzin olevan nopealla kierroksella.

– Näin hänet jo 3 ja 4 mutkissa ja olin yllättynyt, ettei hän antanut minulle siinä tilaa. Hävisin siinä kymmenyksen tai kaksi likaisen ilman takia, Sainz puhisi.

– Sitten tajusin mutkaan 5 mennessä, ettei hän väistä ja jouduin nostamaan jalkaa kaasulta, ja minun piti ohittaa hänet kutosmutkassa sisäkautta aivan kuten kilpailutilanteessa. Siitä sitten luonnollisesti huonossa kulmassa mutkiin kuusi ja seitsemän. Hävisin seuraavat kaksi-kolme kymmenestä, joten kolme-neljä kymmenestä sillä kierroksella, mikä oli kierros, joka oli 0,02 sekuntia toisesta jaksosta, Sainz jatkoi.

LUE MYÖS: Näkökulma: Jukka Jalonen pääsee yrittämään julmaa temppua (KiekkoUutiset.fi)