Video: Sportivo TV

F1-kausi alkaa vajaan parin viikon päästä Australian Melbournessa. Autoweek ennakoi avauskisasta värikästä.

Kauden avauksessa kaikki autot nähdään yhtä aikaa radalla ensimmäistä kertaa uusien sääntöjen aikakaudella. Kauden alla ajetuissa testeissä jo nähtiin, että autoille saattaa tulla yllättäviä haasteita, kun autot ja tallit totuttelevat uusiin menopeleihin.

Autoweek on tehnyt 10 rohkeaa ennustusta täksi kaudeksi. Yksi niistä on yhden Cadillacin sijoittuminen heti pisteille kauden avauskisassa.

Cadillac oli Aston Martinin ohella hitain auto testeissä, mutta Autoweek ennustaa avauskilpailun kaaoksen tuovan mukanaan myös yllätyksiä.

– Kyllä, Cadillac on todennäköisesti viimeinen eikä sen odoteta uhkaavan muita talleja kuin ehkä ongelmissa olevaa Aston Martinia. Mutta Melbournen kauden avaus saattaa olla kaoottinen, kun suuntaamme kohti uusia sääntöjä.

– Me veikkaamme yhden Caddyn ajajan pysyvän poissa ongelmista, irti seinästä ja puristavan kymmenen joukkoon kisassa, jossa harva pääsee maaliin, Autoweek ennustaa.

Kauden ennustuksissaan se nostaa myös Red Bullin Max Verstappenin maailmanmestariksi.

LUE MYÖS: Sami Pajarin muodonmuutos ällistyttää – nyt puhuu mies itse (RalliF1.fi)