F1-kausi pyörähtää käyntiin Barcelonan testeillä vajaan parin viikon päästä. Cadillac aikoo esittäytyä erityisellä tavalla uusissa testeissä.

Cadillac julkaisi tiistaina GM:n pääkonttorilla Detroitissa ajattavansa autojaan erityisessä värityksessä Barcelonassa. Väritys on tarkoitettu ainoastaan Barcelonan testejä varten.

– Uusi tesien värityksemme juhlistaa Detroitin suunnitteluperintöä ja maailmanlaajuisen Cadillacin F1-tallin voimaa, GM:n presidentti Mark Reuss toteaa tallin tiedotteessa.

Testiauton väritys on pääosin musta, mutta sen kyljessä on hopealla Cadillacin logo. Lisäksi nokassa on tallin perustajahenkilöiden nimet.

Valtteri Bottas kommentoi heti testiautoa sosiaalisessa mediassa.

– Haittaisiko jos lainaisin sitä pienelle pyörähdykselle, Bottas kirjoitti.

Kisakauden auto paljastetaan puolestaan Super Bowlin mainoskatkolla 8.2.

LUE MYÖS: Hurja väite: F1:ssä muhii jymypaukku – uudet säännöt kuin luotu yhdelle kuskille (RalliF1.fi)