
F1-sarjaan ensi vuonna uutena tallina tulevan Cadillacin taholta vahvistetaan, ettei heillä ole kiirettä lyödä kuljettajahankintojaan lukkoon. Cadillac pitää näin ollen Valtteri Bottasta ja kumppaneita piinassa.
Bottasta ja myös Alpinelle yhdistettyä Sergio Pereziä on pidetty Cadillacin vahvimpina ehdokkaina. Tapetilla ovat olleet myös Bottaksen entisen Sauber-tallikaverin Zhou Guanyun, F1-sarjassa flopanneen Mick Schumacherin ja IndyCar-tähden Colton Hertan nimet.
Cadillac neuvotteli Miamin F1-kisan yhteydessä ainakin Bottaksen, Perezin ja Schumacherin kanssa. TWG Motorsportsin toimitusjohtaja Dan Towriss kiistää kuitenkin jyrkästi, että Cadillac olisi tehnyt päätöstä kuljettajistaan.
– Mielestäni tärkeintä on, ettemme kiirehdi kuljettajan valinnan kanssa. Formula 1 -kuljettajan valintaan liittyy paljon asioita monista näkökulmista, joten etenemme rauhassa. Listalla on varmasti nimiä, joista monet puhuvat, Towriss pyörittelee Motorsport Weekille.
Towriss vahvistaa samalla sen asian, joka on ollut tiedossa jo pitempään. Cadillac haluaa ehdottomasti toiseksi kuljettajakseen F1-sarjasta kovemman kokemuksen omaavan ratinvääntäjän.
– Saan kiksejä siitä, että herään ja luen joka päivä, että olemme neuvottelujen loppuvaiheessa, Towriss naurahtaa.
– Cadillac priorisoi ainakin yhden kuljettajan hankkimista, jolla on aiempaa F1-kokemusta helpottaakseen tiimillä edessä olevaa oppimisprosessia. Kuljettajan suorituskyky on tietysti yksi asia, mutta kokemus on toinen, Towriss jatkaa.
Cadillacilla ei ole siis todellakaan ehdokkaista pulaa.
– Keskusteluja käydään paljon. Tätä tiimiä kohtaan on paljon kiinnostusta, ja olemme siitä todella kiitollisia. Graemen (Lowdon, tallipäällikkö), Eric Warrenin (toimitusjohtaja) GM Motorsportsilta ja monien muiden kanssa omaksumme mahdollisimman paljon tietoa, jotta voimme todella tutkia asioita perusteellisesti ja käyttää aikaa oikean päätöksen tekemiseen, Towriss tähdentää.