Fernando Alonso on menestynyt tällä kaudella F1-kisojen aika-ajoissa vaatimattomasti. Sunnuntaina Alonso on parantanut asemiaan, mutta ei riittävästi. Edellisestä voitosta on ehtinyt kulua viitisen kuukautta.

Alonso on laittanut vaatimattoman aika-ajomenestyksen Ferrari-auton kilpailukyvyttömyyden piikkiin. Hän ei pidä aika-ajoja heikkona kohtanaan.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Pisteet jaetaan aina sunnuntaina. Mutta jos lauantai on merkittävä asia, olen ollut Felipen (Massa) paras tallikaveri. Olen lyönyt hänet 82 prosenttisesti kaikki aika-ajot laskettaessa, Alonso kertoo Totalracelle.

Alonso painottaa tilastojen puhuvan puolestaan.

– Vaikka aika-ajot eivät olisikaan vahvin osa-alueeni, olen ollut Felipen edellä kahdeksassa aika-ajossa kymmenestä. En siis oleta, että aika-ajo olisi ongelmani.

Ensi kaudella Alonso saa uuden haasteen, kun Kimi Räikkönen korvaa Massan Ferrarilla.

LUE MYÖS: Arttu Wiskari haukkui NHL-seuran logon lyttyyn: “Näyttää, että olisin tehnyt kännissä 12-vuotiaana kuviksen tunnilla” (Atleetti.fi)