Zlatan Ibrahimovic muistetaan jalkapallokentiltä taiturimaisena pelaajana ja värikkäänä persoonana. Nyt hän on tehnyt nolon paljastuksen uransa varrelta.
Ibrahimovicin yksi suuruuden salaisuuksista oli hänen vankkumaton työmoraalinsa. Hän ei koskaan tinkinyt harjoittelusta edes siinä määrin, että olisi käynyt vessassa.
– Aion kertoa jotain mitä kukaan ei tiedä ja se on vähän kiusallinen. Kun palasi polvivamman jälkeen, kun molemmat olivat menneet rikki, olin juoksemassa juoksumatolla.
– Harjoite oli kuusi nopeaa intervallia, kaksi minuuttia jokaista ja vain kolme sekuntia taukoa. Se oli se vauhti, Ibrahimovic aloittaa tarinan kertomisen Arena Sportin haastattelussa.
– Olin lähes lopussa, kun minulle tuli tarve päästä vessaan, mutta en mennyt. Samalla kun juoksin, paskansin housuuni, Ibrahimovic paljasti.
Sekään ei hidastanut häntä.
– Jatkoin kuitenkin juoksemista, sillä päässäni minun piti lopettaa ensin ja vasta sitten mennä vessaan.

































