Jalkapallon MM-kisat Venäjällä kohtasivat jo kauan ennen turnauksen alkua jyrkkää vastustusta. Kritiikki on hiljentynyt turnauksen edetessä.

MM-kisoista on tullut Venäjän presidentti Vladimir Putinin ja hänen hallintonsa voimannäyte. Järjestelyt ovat sujuneet ja myös pelillisesti MM-kisat ovat tarjonneet hyvää viihdettä. Putinin naama vääntyi varmasti leveään hymyyn, kun FIFA:n puheenjohtaja Gianni Infantino piti oman lehdisötilaisuutensa perjantaina kaksi päivää ennen MM-kisojen finaalia.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Sanoin teille jo kaksi vuotta sitten, että tämä voisi olla paras MM-turnaus. Nyt voin sanoa sen varmuudella, sillä olen elänyt nämä kisat, kuten myös te. Tämä on ollut paras MM-turnaus koskaan, Infantino linjasi.

MM-kisat ovat jatkoa Putinin urheilun voimannäytteille. Samaan sarjaan menee myös Sotshin vuoden 2014 olympialaiset. Nekin kohtasivat vastustusta muun muassa Venäjän ihmisoikeudellisen tilanteen vuoksi.

– Mielestäni MM-kisat ovat muuttaneet ihmisten käsitystä Venäjästä. Ihmiset ovat löytäneet kauniin ja vastaanottavan maan. Ihmiset ovat löytäneet maan, joka on täynnä ihmisiä, jotka haluavat näyttää maailmalle, ettei kaikki sanottu pidä paikkaansa täällä, Infantino hehkutti.

Ville Hirvonen (@hirvonenville)

LUE MYÖS: Näkökulma: Poikkeuksellista dominointia HJK:n tehoduolta – Kuka pysäyttäisi Teemu Pukin ja Alex Ringin? (FutisUutiset.fi)