Turkkilaisseura Fenerbahce avasi Mestarien liigan pelaamalla 1-1-tasapelin AS Romaa vastaan. Ottelun jälkeen päävalmentaja Ismail Kartal erosi tehtävästään.
Kartal nimettiin Fenerbahcen päävalmentajaksi kesäkuussa jo neljännen kerran. Aiemmin hän on toiminut seurassa päävalmentajana 2014-15, 2022 ja 2023-24.
Fenerbahce on aloittanut Turkin liigan takkuillen, kun se on voittanut neljästä pelistään kaksi ja hävinnyt kaksi. Kartal teki ottelun jälkeen omat johtopäätöksensä kauden alusta ja jätti pestinsä.
– Tästä illasta lähtien, onnittelen pelaajiani ja eroan tehtävistäni. Tein tämän päätöksen näyttääkseni tien seuralleni. Teimme tämän päätöksen yhdessä joukkueena.
– Tästä lähtien, auttaakseni Fenerbahcea, pelaajiani ja tulevia valmentjia, eroan tehtävistäni enkä aio ikinä palata enää, Kartal sanoi.
Päävalmentajan ratkaisu tuli yllätyksenä myös seurajohdolle. Seuran presidentti Aziz Yildirim ei hyväksynyt eropyyntöä.
– Ismail Kartal on edelleen johdossa. Seuran pitää tukea valmentajaamme. Siihen asti kunnes lähden, Ismail Kartal on Fenerbahcen päävalmentaja, Yildirim totesi seuran tiedotteessa.
Turkkilaisessa jalkapallossa on kuohunut alkukauden aikana, sillä aiemmin Trabzonsporin päävalmentaja Fatih Tekke hieman samanlaisen peliliikkeen. Tuolloinkin seura ei hyväksynyt Tekken eroilmoitusta, mutta lopulta osapuolten tiet erosivat hieman myöhemmin.

































