West Hamin vaikea alkukausi sai jatkoa lauantaina, kun se hävisi Crystal Palacelle 1-2. Samalla manageri Graham Potterin asema joukkueen managerina hankaloitui entisestään.

West Ham on voittanut viidestä pelistään ainoastaan yhden ja on kolmella pisteellä tällä hetkellä putoajan paikalla. Jo aiemmin West Hamin seurajohto otti tiedotteessa kantaa joukkueen vaikeasta tilanteesta.

Kannattajien sormet osoittavat tiukasti kohti Potteria, joka tuli West Hamin päävalmentajaksi tammikuussa. Hän on toiminut West Hamin käskijänä 25 ottelussa ja joukkue on voittanut niistä ainoastaan kuusi.

BBC:n mukaan seura on aloittanut jo korvaajan kartoittamisen. Yhtenä ehdokaslistalla on juuri Nottingham Forestista potkut saanut Nuno Espirito Santo.

Hänen lisäkseen entisen West Hamin pelaajan ja manageri Slaven Bilicin nimi on pyörinyt seuran sisällä lyhytaikaisena vaihtoehtona. Myös Bournemouthia ja Wolverhamptonia valmentanut Gary O’Neil on yksi kandidaatti uudeksi manageriksi.

West Hamin tuska tuskin helpottuu jatkossakaan, sillä se kohtaa seuraavassa ottelussaan Arsenalin ennen maajoukkuetaukoa.

LUE MYÖS: Haastattelu: Asiantuntija ymmärtää Mo Salahin otsikot – ”Siirtospekulaatiot käyntiin” (FutisUutiset.fi)