Valioliigassa pelaavaa Brightonia edustava James Milneristä tuli lauantaina sarjan historiassa eniten otteluita pelannut pelaaja. Vierasottelu Brentfordia vastaan oli miehen uran 654. Valioliiga-ottelu. Debyyttinsä englantilainen teki vuonna 2002.
Nyt hän on vihdoin ohittanut entisen ennätyksenhaltijan Gareth Barryn, joka päätti uransa 2018. Barrylla pelejä oli kasassa urallaan 653.
Brightonin valmentaja Fabian Hurzeler nimesi 40-vuotiaan Milnerin lauantaina avauskokoonpanoon.
Hurzeler sanoi ennen ottelua BBC:n mukaan, ettei ole yllätys, miksi juuri Milner ottaa ennätyksen hallintaansa.
– Ei ole yllätys, että hän on tässä tilanteessa, koska hänellä on niin hyvä kurinalaisuus. Hän tekee joka päivä niin paljon töitä, eikä ole koskaan tyytyväinen.
– On hieno päivä hänelle näyttää meille taas, miksi hän on Valioliigan otteluiden ennätyksen haltija.

































