Valioliigan Aston Villa on astunut askeleen lähemmäs Harvey Elliottin siirron toteutumista, kertoo The Athletic.

Lehden tietojen mukaan Aston Villa on kiilannut yllättäen kärkipaikalle kisassa Elliottin allekirjoituksesta ja lainasiirto lienee enää vain ajan kysymys.

Siirtoa voidaan pitää todella yllättävänä, sillä Elliott on aiemmin yhdistetty voimakkaasti Bundesliigassa pelaavaan RB Leipzigiin. Nyt siirtosaaga on saanut kuitenkin yllättävän käänteen ja Villan sanotaan olevan nyt paalupaikalla.

Elliott on puhunut avoimesti turhautumisestaan viime kauteen, jolloin hänen vastuunsa Liverpoolissa jäi hyvin rajalliseksi – vain 360 peliminuuttia Valioliigassa.

22-vuotias on julkisuudessa toistuvasti painottanut unelmoivansa suuremmasta roolista Liverpoolissa, mutta on samalla myöntänyt, että hänen on nyt asetettava oman uransa eteneminen etusijalle.

LUE MYÖS: Haastattelu: Asiantuntija ymmärtää Mo Salahin otsikot – ”Siirtospekulaatiot käyntiin” (FutisUutiset.fi)