Supertähti Alexander Isak oli kuumin puheenaihe ennen Newcastle Unitedin ja Liverpoolin välistä maanantai-illan Valioliigan huippuottelua, mutta ottelun jälkeen puhuttivat muut asiat. Maanantai-ilta tarjosi upean näytelmän.
Liverpool suli St. James’ Parkilla aluksi pahasti, mutta voitti lopulta 3-2 viime hetkien maalilla. Puheenaiheeksi nousi muun muassa Newcastlen Anthony Gordonin törkytaklaus ja Liverpoolin kesähankinta Hugo Ekitiken (kuvassa) kuuma vire.
Liverpool vastasi illan avausmaalista pelin 35. minuutilla. Reds ei aloittanut peliä kovinkaan vakuuttavasti, mutta sitten Ryan Gravenberchin tarkka laukaus upposi kotijoukkueen maaliverkon perukoille.
Vain hetki tästä ja Newcastlen taivas näytti pimentyvän lopullisesti, kun Anthony Gordon taklasi täysin älyvapaasti Liverpoolin Virgil van Dijk´n jaloille ja ottelun erotuomari Simon Hooper näytti Gordonille suoraa punaista korttia.
Toista jaksoa ehdittiin pelata vain noin parikymmentä sekuntia, kun Liverpool meni jo 2-0-johtoon. Liverpoolin kesähankinta Hugo Ekitike sijoitti pallon komeasti verkkoon. Maali oli Ekitikelle jo toinen tämän kauden Valioliigassa.
Mutta sitten ottelu sai ison käänteen. Vajaalla koko toisen jakson pelannut Newcastle kampesi väkisin peliin mukaan ja Bruno Guimaraes puski Harakat jo maalin päähän.
Kotiyleisö sai kavennusosumasta selvästi enemmän virtaa ja piiskasi omiaan rajusti. Ja sai myös palkintonsa. 88. minuutilla William Osula iski kotijoukkueen rinnalle. Nuori tanskalainen sai juhlia kotiyleisön edessä, kun taas Liverpoolin paitaan mielivä Alexander Isak ei ollut edes kentällä.
Newcastle painoi myös ottelun lisäajalla edelleen rajusti päälle, mutta voittomaali jäi tekemättä. Sen sijaan Liverpool käytti sen tilaisuutensa. Vasta 16-vuotias debytantti Rio Ngumoha iski pallon verkkoon ensimmäisestä maalipaikastaan Valioliigassa.
Hallitseva mestari Liverpool on aloittanut kautensa Valioliigassa kahdella voitolla. Newcastlen saldo on nyt yksi tasapeli ja yksi katkera tappio.






























