Qatarissa vietettiin lauantaiaamuna tunisialaista kansanjuhlaa. Dohaan on saapunut noin 20 000 tunisialaista kisaturistia, mikä osaltaan kertoo jalkapallon valtavasta suosiosta maassa.

Metromatka Dohasta Al Wakraan ja bussimatka sekä kävely kohti stadionia olivatkin melkoista tunisialaisfiestaa äänekkäiden tunisialaisturistien keskellä. Tunisialaiset fanilaulut soivat pitkään korvissa ottelun jälkeenkin.

Tunisialaisten toiveet olivat Australia-ottelussa korkealla lupaavasti sujuneen ja maalittomaan tasapeliin päättyneen Tanska-ottelun jälkeen. Tunisialaiset pitivät katsomossa yllä kovaa ääntä ja vastasivat erotuomareille armottomilla korviin sattuneilla vihellyskonserteilla.

Tunisian fanit olivat liekeissä, mutta heidän joukkueensa ei. Australia voitti ottelun 1-0 ja täysin ansaitusti, kun Tunisia oli hyökkäyspelissään saamaton jälleen kerran. Kahdessa pelissä Tunisia on tehnyt nolla maalia.

Tunisialainen jalkapallon fanikulttuuri sai tunnustusta myös Australian joukkueelta.

– Ainahan sitä haluaa pelata tällaisessa tunnelmassa. Tuli mieleen karsintaottelumme Perua vastaan. Tunisian fanit olivat intohimoisia ja Tunisialla on fantastinen joukkue. Vastasimme heidän haasteeseen hyvin, kommentoi Australian pelaaja Jaime Maclaren.

Tunisia oli tunnelman puolesta käytännössä kotijoukkue. Meteli ja vihellyskonsertit eivät australialaisia häirinneet.

– Ainakin minua se vain rohkaisi. Bussissakin, kun tulimme tänne, näimme paljon autoja, joista heilutettiin Tunisian lippuja. Itse vain rakastan sellaista tunnelmaa, joka oli tänään, sanoi Australian pelaaja Riley McGree.

Metromatka Al Wakrasta takaisin Dohan keskustaan sujui jo vaisummissa tunnelmissa. Tappio vaivutti tunisialaiskannattajat alakuloon.

Teksti: Otto Palojärvi, Doha

Lue myös:Ranska ensimmäisenä joukkueena jatkopeleihin MM-kisoissa – rikkoi vuosikausia jatkuneen kirouksen

LUE MYÖS: Haastattelu: Matias Siltanen avoimena siirtotilanteestaan – ”Paljon on kiinnostusta, jotkin joukkueet ovat edenneet” (FutisUutiset.fi)