Jalkapallon Veikkausliigassa pelaava IFK Mariehamn tiedottaa solmineensa kautta 2025 koskevan sopimuksen nigerialaisen hyökkääjän Cody Davidin, 24, kanssa.

David oli lyhyellä testijaksolla saarella ja vakuutti IFK:n taidoillaan.

– Tulen IFK:hon tekemään maaleja ja auttamaan joukkuetta voittamaan otteluita, David julistaa IFK:n verkkosivuilla.

David on kasvanut ja saanut jalkapallo-oppinsa Englannissa, jonne hän muutti perheensä mukana jo nelivuotiaana. Fyysinen hyökkääjäpelaaja on Evertonin akatemian kasvatti. Evertonin U18-joukkueessa 41 ottelussa syntyi 24 maalia.

Evertonista David siirtyi Sheffield Wednesdayn riveihin ja edelleen kaudelle 2022-23 Accrington Stanleyyn, jossa hän nousi edustusjoukkueeseen pelaten 31 ottelua League Onessa ja 16 ottelua sarjaporrasta alempana League Twossa.

Viimeksi hän pelasi Skotlannin Championshipissa Raith Roversissa, jonka kanssa sopimus päättyi tämän vuoden alussa.

– Cody oli täällä vain pari päivää, mutta näki, että hänen tasonsa on erittäin korkea. Hän pystyy pelaamaan kaikilla neljällä hyökkäyspään pelipaikalla, minkä myötä hän on todella käyttökelpoinen pelaaja meille, IFK Mariehamnin toimitus- ja urheilujohtaja Jimmy Wargh sanoo.

LUE MYÖS: Näkökulma: Erotuomarin lahja silotti HJK:n tien ensimmäiseen voittoon (FutisUutiset.fi)