
Trent Alexander-Arnoldin siirto Liverpoolista Real Madridiin on entistä lähempänä. Pakki on siirtymässä seuraan jo ennen sopimuskautensa päättymistä.
Alexander-Arnoldin sopimus Liverpoolin kanssa päättyy kesäkuun lopussa, mutta Real haluaa hänet mukaan kesällä pelattavaan seurajoukkueiden MM-turnaukseen. Näin ollen se joutuu maksamaan siirtokorvauksen saadakseen englantilaispelaajan mukaansa.
Realin on kerrottu olevan valmis maksamaan puolustajasta miljoonan euron siirtokorvauksen saadakseen hänet ennen sopimuskauden päättymistä. Liverpool on tiettävästi myötämielinen siirrolle, sillä se säästäisi samalla Alexander-Arnoldin kuukauden sopimuksen.
Alexander-Arnold oli yksi Liverpoolin tähtikolmikosta, joiden sopimus loppui tähän kauteen. Mohamed Salah ja Virgil van Dijk tekivät jatkosopimuksen, mutta Alexander-Arnold päätti jättää kasvattajaseuransa ja hakea haasteita muualta.
Alexander-Arnold on Liverpoolin oma kasvatti ja hänen siirtonsa on saanut runsaasti kritiikkiä faneilta.