Jalkapallon Veikkausliigaan takaisin ensi kaudeksi nouseva Turun Palloseura on saanut hienoja uutisia.

TPS pelaa ensi kaudella kotiottelunsa Veritas Stadionilla Kupittaalla, kuten menneelläkin kaudella.

TPS saa Veikkausliiga-kaudelle käyttöönsä myös Veritas Stadionin pääkatsomon, mistä seuralla on ollut kiistaa FC Interin sekä stadionsäätiön kanssa.

– Olen tyytyväinen, että pääsimme stadionyhtiön kanssa nopeasti sopimukseen ja että pääsemme Veikkausliigaan paluun lisäksi palaamaan myös stadionin pääkatsomoon, kommentoi FC TPS:n toimitusjohtaja Rasmus Holma seuran tiedotteessa.

Ykkösliigassa pelatessa TPS:llä oli käytössään vain niin sanottu olympiakatsomo, eli pääkatsomon vastakkainen katsomo, jossa fasiliteetit tapahtumien järjestämiseen ovat merkittävästi heikommat kuin pääkatsomon yhteydessä.

– Olympiakatsomo palveli meitä Ykkösliigassa hyvin, ja nyt muuttuneiden tilanteiden ja uuden sarjatason myötä on hyvä palata käyttämään pääkatsomoa, jatkoi Holma.

LUE MYÖS: Haastattelu: Matias Siltanen avoimena siirtotilanteestaan – ”Paljon on kiinnostusta, jotkin joukkueet ovat edenneet” (FutisUutiset.fi)