Tottenham nousi kahden maalin takaa-ajoasemasta tasapeliin sunnuntain Valioliigakierroksella. Päivän toisessa ottelussa voittoon ylsi Chelsea.

Tottenham kohtasi kotikentällään Bournemouthin ja ensimmäisen puoliajan lopussa vierasjoukkue meni johtoon Marcus Tavernierin maalilla. Bournemouth oli lisätä johtoa toisen puoliajan alussa, mutta Justin Kluivertin maali hylättiin VAR-tarkastuksen jälkeen.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

65. minuutilla Evanilson vei Bournemouthin kahden maalin johtoon, mutta kaksi minuutti siitä ja Pape Matar Sarr kavensi. Viimeisellä kympillä Tottenham sai vielä rankkarin, jonka Son Heung-min toimitti verkon perukoille.

Chelsean manageri Enzo Maresca kohtasi viime kauden seuransa Leicesterin. Chelsea nappasi ottelusta 1-0-voiton Marc Cucurellan tunnin kohdalla tulleella maalilla, mutta helpolla voitto ei irronnut. Cole Palmer epäonnistui rankkarissa avausjaksolla ja Leicester kolisutti maalipuita.

Voitolla Chelsea nousi sarjassa neljänneksi ohi Manchester Cityn. Bournemouthille tasapeli Tottenhamia vastaan oli katkera, sillä eroa Chelseaan on nyt viisi pistettä. Tottenham on 13.

Valioliigan sunnuntain pelit:
Chelsea-Leicester 1-0
Tottenham-Bournemouth 2-2
18.30 Manchester United-Arsenal

LUE MYÖS: Näkökulma: Aleksandr Ovetshkinille tyly kohtalo – sai mitä ansaitsi (KiekkoUutiset.fi)