
Belgialaistoppari Thomas Vermaelen on jatkossa japanilaisseura Vissel Koben pelaaja. Hän teki seuran kanssa sopimuksen lähdettyään vapaana agenttina FC Barcelonasta.
Vermaelen oli Barcan kirjoilla viisi vuotta, mutta tuo ajanjakso oli todella rikkonainen loukkaantumisten vuoksi. Hän pelasi Barca-paidassa vain 53 ottelua. Kauden 2016-17 hän vietti lainalla AS Romassa.
Vissel Kobessa pelaa jo ennestään entisiä Barca-pelaajia. Vermaelen pääsee pelaamaan muun muassa Andres Iniestan ja David Villan kanssa. Myös saksalaislegenda Lukas Podolski tähdittää joukkuetta.
Vissel Kobe on 18 joukkueen sarjassa sijalla 15.
– Kun tarjous tuli, olin erittäin innoissani. Tämä on kunnianhimoinen seura, kun katsoo heidän hankintojaan (Iniesta, Villa, Podolski). Se oli yksi iso syy, miksi tulin tänne, Vermaelen kertoi medialle.
Lähde: Dailymail