Liverpoolin megahankinnan Florian Wirtzin, 22, tilanne puhuttaa. Bayer Leverkusenista kesällä 116,5 miljoonalla punnalla hankitun saksalaistähden tililtä ei löydy vielä ainuttakaan maalia, eikä maaliin johtanutta syöttöäkään.
Liverpoolin päävalmentaja Arne Slot veti Wirtzin vaihdosta kentälle viime lauantaina Chelsean pakeilla. Chelsea voitti ottelun 2-1.
Legendaarinen saksalaishyökkääjä Rudi Völler näki ottelussa paljon hyvää, mutta myös paljon huolestuttavaa Wirtzin osalta.
– Hän teki uskomattomaton paljon töitä. Hän juoksee paljon ja pudottautuu myös syvälle. Mutta hänelle ei syötetä samalla tavalla kuin Leverkusenissa tai maajoukkueessa. Sitä Liverpoolin täytyy nyt työstää, Völler painottaa Saksan Sky’lla.
– Tiedän, ettei hän ole yksi niistä pelipaikkansa diivoista, jotka seisovat paikoillaan ja painavat päänsä alas kolmen ohimenneen syötön jälkeen. Florian ei ole sellainen. Hän ei ole vain poikkeuksellinen jalkapalloilija, vaan hänellä on myös loistava luonne. Hän antaa aina kaikkensa ensimmäisestä viimeiseen minuuttiin, Völler jatkaa.
Wirtzille tarjoutuu nyt mainio tilaisuus itseluottamuksen pönkittämiseen, kun Saksa kohtaa MM-karsintaotteluissa Luxemburgin ja Pohjois-Irlannin.
Myös Slot odottaa paljon näiltä otteluilta.
– Sen sanominen, että hän on taiteilija, ei tee hänelle oikeutta. Hän on taiteilija, mutta hän voi olla myös ilkeä, Slot muotoilee.
– Hän tekee Liverpoolissa uskomattoman kovasti töitä tullakseen yhä paremmaksi ja paremmaksi. Tuon mentaliteetin näkee myös silloin, kun hän menettää pallon kerran tai kaksi. Hän ei piiloudu, hän haluaa kolmannen, hän haluaa neljännen paljon, Slot päättää painokkaasti.






























