Englantilaisseura Norwich Cityn ykköshyökkääjän viittaa viimeiset neljä kautta kantaneen Teemu Pukin alkukausi on ollut tahmea. Pientä valoa tunnelin päähän toi maalisyöttö Englannin liigacupin ottelussa Valioliiga-seura Bournemouthia vastaan.

Pukin onnistuminen jäi lopulta kuitenkin laihaksi lohduksi. Bournemouth vei ottelun rangaistuspotkukilpailun jälkeen lukemin 2-3 ja pudotti Norwichin liigacupista.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Pukki ei ole vielä tällä kaudella avannut maalitiliään Englannin kentillä, mutta sisääntulo Bournemouthia vastaan oli näyttävä. Pukki asteli kentälle 68. minuutin kohdalla korvaten Aaron Ramseyn. Varttia myöhemmin Pukki oli pahanteossa ja hän alusti upeasti Adam Idahin 2-1-johtomaalin. Idahilla oli helppo työ sivaltaa pallo tyhjään maaliin Pukin tarjoiltua hänelle syötön vitosen viivalle.

Norwich oli jo lähellä yllätystä, mutta Bournemouth syötti keltapaidoille karvasta kalkkia aivan ottelun loppuhetkillä. Vaihdosta sisään tullut Brooklyn Genesini hiljensi kotiyleisön tasoitusmaalillaan, joka syntyi jo varsinaisen peliajan täytyttyä.

Pukki onnistui maalinteossa vielä rangaistuspotkukilpailussa, mutta sekään ei riittänyt viemään Norwichia jatkoon. Bournemouthin kaikki viisi laukojaa onnistuivat upottamaan oman rangaistuspotkunsa, kun taas Norwichin Todd Cantwell epäonnistui omassaan. Näin ollen Englannin mestaruussarjassa kahdeksantena majailevan Norwichin taival liigacupissa päättyi.

Lue myös:

Nyt se on varmaa: West Ham hankki Chelsean puolustajan

Lue myös:

Chelsea korotti jälleen tarjoustaan huippupuolustajasta – vastaus oli tyly>/a>

LUE MYÖS: Näkökulma: Nyt iskee totuuden hetki – Toistuuko syksyn 2013 kauhuskenaario? (FutisUutiset.fi)