Englanti on nimennyt joukkueensa pian alkaviin jalkapallon MM-kisoihin. Jääräpäisenä pidetty päävalmentajaGareth Southgateon näemmä ottanut julkisista vinkeistä vaarin.

Southgate on tullut tunnetuksi siitä, että hän peluuttaa jääräpäisesti omia luottomiehiään, vaikka yleinen mielipide ei heidän peluuttamistaan tukisikaan.

Nyt hän kuitenkin muutti linjaansa ja otti kisajoukkueeseen mukaan pelaajia, jotka ovat loistaneet tällä kaudella Valioliigassa, mutta eivät ole aiemmin lukeutuneet hänen luottomiehiinsä.

Tällaisia pelaajia ryhmässä ovat muun muassa ChelseanConor Gallagherja Leicester CitynJames Maddison. Myös Liverpoolin hyökkäysvoittoinen puolustajaTrent-Alexander Arnoldmahtui mukaan.

Sen sijaan muun muassaFikayo Tomoriputosi ryhmästä pois, kuten myösJames Ward-Prowse.

Southgate olisi varmasti halunnut Chelsean laitapakkiReece Jamesinmukaan, kuten myös hänen joukkuekaverinsaBen Chilwellin, mutta kaksikko joutuu jättämään kisat väliin loukkaantumisten vuoksi.

Englanti on kisoissa jälleen valtavien paineiden keskellä. Maa ei ole voittanut arvokisoja sitten vuoden 1966 maailmanmestaruuden. Kesällä 2021 Englanti oli jo todella lähellä EM-kultaa, mutta hävisi finaalissa rangaistuspotkukilpailun Italialle.

Sen jälkeen on tapahtunut paljon. Englannin nuoret tähdet eivät ole ottaneetkaan niitä kehistysaskeleita, mitä heiltä on odotettu ja isot odotukset ovat vaihtuneet jälleen isoihin kysymysmerkkeihin joukkueen ympärillä. Englannin pelaajamateriaali kestää vertailun, mutta mitenKolme leijonaakäsittelee paineet?

Englanti pelaa MM-kisojen B-lohkossa yhdessä USA:n, Walesin ja Iranin kanssa. Avausottelussaan Englanti kohtaa Iranin 21.11.

Englannin joukkue MM-kisoihin:

Maalivahdit: Jordan Pickford (Everton), Nick Pope (Newcastle), Aaron Ramsdale (Arsenal)

Puolustajat: Harry Maguire, Luke Shaw (Manchester United), John Stones, Kyle Walker (Manchester City), Kieran Trippier (Newcastle), Trent Alexander-Arnold (Liverpool), Eric Dier (Tottenham), Conor Coady (Everton), Ben White (Arsenal)

Keskikenttäpelaajat: Declan Rice (West Ham), Jude Bellingham (Borussia Dortmund), Jordan Henderson (Liverpool), Mason Mount (Chelsea), Kalvin Phillips (Manchester City), James Maddison (Leicester), Conor Gallagher (Chelsea)

Hyökkääjät: Harry Kane (Tottenham), Phil Foden, Jack Grealish (Manchester City), Raheem Sterling (Chelsea), Marcus Rashford (Manchester United), Bukayo Saka (Arsenal), Callum Wilson (Newcastle).

Teksti: Ville Hirvonen

Lue myös: Saksan MM-ryhmä nimetty – mukana yllätyksiä ja mielenkiintoisia nimiä

Lue myös: Näkökulma: Olen hyvin surullinen – jalkapallo ei ole enää se laji, mihin lapsena rakastuin

https://twitter.com/England/status/1590705917229551616

LUE MYÖS: Reaktio: Asiantuntija iloitsee Joel Pohjanpalosta – ”Mies on hävyttömässä vireessä” (FutisUutiset.fi)