Kuopion Palloseura jatkaa vakuuttavaa eurotaivaltaan. Torstai-iltana kuopiolaiset varmistivat seurahistoriansa ensimmäisen paikan Konferenssiliigan lohkovaiheessa kaatamalla latvialaisen RFS:n kotonaan maalein 1–0.

Yhteistulos kaksiosaisesta ottelusta kirjattiin 3–1 KuPSin hyväksi.

Lohkovaiheeseen selviäminen tuo Kuopiolle tuntuvan taloudellisen potin – UEFA:n maksettava palkkio on arvoltaan 3,17 miljoonaa euroa. Menestys ei kuitenkaan pysähdy tähän, sillä joukkueella on yhä mahdollisuus napata paikka myös arvostetummassa Eurooppa-liigassa.

Seuraava haaste on kovaa kaliiberia: karsintojen viimeisellä kierroksella vastaan asettuu Tanskan suurseura FC Midtjylland. Tanskalaisryhmä eteni jatkoon kaadettuaan Norjan Fredrikstadin selvin yhteisluvuin 5–1.

Midtjylland on aloittanut kotimaansa Superliigan neljällä ottelulla, joista se on voittanut vain yhden ja pelannut kolmesti tasan. Sarjataulukossa joukkue on tällä hetkellä viidentenä. Seura on kuitenkin tunnettu voittamisen kulttuuristaan – Tanskan mestaruus on tullut neljästi 2000-luvulla.

Eurooppa-liigan karsintojen ensimmäinen osaottelu pelataan ensi viikon torstaina.

LUE MYÖS: Haastattelu: Asiantuntija ymmärtää Mo Salahin otsikot – ”Siirtospekulaatiot käyntiin” (FutisUutiset.fi)