Tanska hävisi jalkapallon MM-kisojen toisessa ottelussaan Ranskalle maalein 1-2. Tanska pelasi ihan hyvän ottelun, mutta Ranskan ja varsinkin Kylian Mbappen hurja taitotaso oli lopulta liikaa.
– Onnittelut Ranskalle voitosta. Se oli ansaittu. Olimme lähellä hyvää tulosta. Tasoitimme ja meillä oli sen jälkeen kaksi hyvää paikkaa. Ranska kuitenkin voitti ja olemme hyvin pettyneitä. Mutta kokoamme itsemme ja jatkamme keskiviikon peliin, kommentoi Tanskan päävalmentaja Kasper Hjulmand.
Hjulmandilta tiedusteltiin tietenkin Mbappesta, joka teki Ranskan molemmat maalit. Hän ei halunnut antaa sen tarkempaa analyysia.
– Mbappe pelasi hienosti. Mutta keskityin omiin pelaajiini. En halua laittaa pelaajia paremmuusjärjestykseen. Hän on fantastinen pelaaja ja sanon sen.
Hjulmand korosti, ettei peli sinänsä ollut erilainen verrattuna Tanskan ja Ranskan Kansojen liigan otteluun. Tanska saavutti silloin paremman tuloksen, vaikka ei luonut enempää maalipaikkoja kuin nytkään.
– Jalkapallossa kyse on pienistä marginaaleista. Ranskalla oli vähän enemmän paikkoja, mutta tasainen peli oli tänään. Ranskaa vastaan on hyvin vaikea saada maalipaikkoja. Saimme avattua heitä toisella puoliajalla ja olimme lähellä toista maalia.
Tanska aloitti MM-urakkansa maalittomalla tasapelillä Tunisiaa vastaan. EM-kisoissa viime vuonna Tanska oli kahden ottelun jälkeen nollakerhossa, joten sikäli tilanne on parempi nyt kuin silloin, kun koossa on yksi piste. Voitto Australiasta veisi Tanskan jatkoon, mutta tasapeli ei siitä matsista riitä.
– Emme ole tyytyväisiä Tunisia-otteluumme, mutta MM-kisoissa ei ole helppoja pelejä. EM-kisoissa Belgia-ottelussa oli samoja piirteitä kuin tässä pelissä oli. Katsotaan, miten pystymme vastaamaan Australia-ottelussa. Toivoa on, totesi Hjulmand.
– Viime vuonna meillä ei ollut tässä vaiheessa pisteitä. Toivottavasti voitamme Australian. Maalierokin voi ratkaista, jos Tunisia voittaa Ranskan, mutta tilanne on selvä. On pakko voittaa se peli. Australia taistelee suurella sydämellä. Heitä ei voi aliarvioida, Hjulmand jatkoi.
Hjulmand korostaa, että hänen joukkueessaan ja Tanskan jalkapallossa tilanne on yleisesti hyvä. Kävi MM-kisoissa lopulta miten kävi.
– Olimme EM-kisoissa välierissä ja menestyimme MM-karsinnoissa. Kansojen liigassa on ollut hyviä pelejä. Meillä on kuitenkin vielä työtä edessä ja voimme parantaa. Meillä on aika nuori joukkue. Olen ylpeä joukkueemme laadusta. Tanskan jalkapallon kehityksessä näyttää hyvältä.
Teksti: Otto Palojärvi
Lue myös:Tunisiasta tuli Qatariin hurja määrä kisaturisteja – huuma lässähti pahasti

























