Chelsea tarjosi turkkilaishyökkääjä Kenan Yildizistä, 20, kesän siirtoikkunassa 70 miljoonaa euroa Juventukselle. Juve runttasi tarjoukseen roskiin, mutta uusi on tulossa.

Calciomercato uutisoi Chelsean tekevän Yildizistä tammikuun siirtoikkunassa 80 miljoonan euron tarjouksen. Sekään ei välttämättä vielä riitä, mutta saa taatusti Juventuksen punnitsemaan tilanteen uudelleen.

”Vanhan rouvan” on kerrottu tarjonneen Yildizille kesään 2030 ulottuvaa jatkosopimusta 5 miljoonan euron vuosipalkalla. Yildiz ei ole siihen ymmärrettävästi vielä suostunut.

Yildiz on aloittanut tämän kauden vahvasti. Neljän ottelun saldo näyttää kahta maalia ja neljää maalisyöttöä.

Yildiz laukoi upean maalin ja antoi maalisyötön Mestarien liigan tiistaina ”hullussa ottelussa”, joka päättyi Torinossa 4-4 -numeroihin Borussia Dortmundin kanssa.

LUE MYÖS: Haastattelu: Asiantuntija ymmärtää Mo Salahin otsikot – ”Siirtospekulaatiot käyntiin” (FutisUutiset.fi)