Jalkapallon Afrikan mestaruusturnaus jatkui maanantaina. Suursuosikki vakuutti.

Kisojen mestarisuosikkien joukkoon lukeutuva Senegal aloitti turnauksen vakuuttavasti ja otti komean 3-0-voiton Gambiasta.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Pape Gueye vei Senegalin johtoon jo heti ottelun alussa ja toisella jaksolla Lamine Camara osui kahdesti.

Senegalin suurin tähti Sadio Mane syötti Senegalin ensimmäisen maalin ja Valioliigasta tuttu maalivahti Edouard Mendy piti maalinsa puhtaana.

Senegal oli jättimäinen suosikki ottelussa ja Gambian voitto tai edes tasapeli olisi ollut jättimäinen yllätys. Senegal pystyi kuitenkin vakuuttamaan heti ensimmäisessä ottelussaan.

Päivän muissa otteluissa kokenut arvokisakävijä Kamerun pelasi 1-1-tasapelin Guinean kanssa. Algeria ja Angola päätyivät myös 1-1-lukemiin.

Lue myös: Perinteistä Valioliiga-seuraa uhkaa jälleen karu rangaistus – samalla sinetti putoamiselle?

LUE MYÖS: Näkökulma: Mika Lehkosuon lynkkaaminen paljastaa lajisokeuden (FutisUutiset.fi)