Veikkausliigan AC Oulu on solminut pelaajasopimuksen keskikenttäpelaaja Iiro Mendolinin kanssa.

Mendolin tulee seuraan kesän siirtoikkunan auetessa 1. heinäkuuta. Sopimus kattaa tämän ja ensi kauden sekä sisältää myös option kausista 2027 ja 2028.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Suomen eri ikäkausien poikamaajoukkueista tuttu 18-vuotias Mendolin on pelannut kolme edellistä kautta Hollannissa Groningenin akatemiassa, jonne hän siirtyi turkulaisen FC Interin organisaatiosta.

– Olemme todella tyytyväisiä, että saamme Iiron tasoisen nuoren ja todella tavoitteellisen maajoukkuetason pelaajan Ouluun, iloitsee AC Oulun urheilutoimenjohtaja Markus Heikkinen seuran tiedotteessa.

– Kolme kautta Groningenin laadukkaassa akatemiassa antaa hänelle hyvät valmiudet pelata Veikkausliigassa. Iiro tuo meidän keskikentällemme saman tien lisää kilpailua sekä samalla hän tuo keskikentälle myös hieman erilaisen pelaajaprofiilin valmennuksen vaihtoehdoksi, jatkaa Heikkinen

LUE MYÖS: Näkökulma: Poikkeuksellista dominointia HJK:n tehoduolta – Kuka pysäyttäisi Teemu Pukin ja Alex Ringin? (FutisUutiset.fi)