Jalkapalloilija Xherdan Shaqiri siirtyy Pohjois-Amerikan MLS-liigaan. Chicago Fire vahvisti Sveitsin maajoukkuetähden hankinnan keskiviikkona.

Shaqiri tulee Chicagoon Ranskan liigan Lyonista. Keskikenttäpelaajasta tuli Firen kaikkien aikojen kallein hankinta. MLS:n verkkosivujen mukaan hinta oli 7,5 miljoonaa dollaria.

– Xherdan on pelaaja, joka voi muuttaa ottelun kulkua. Hän tulee tuomaan iloa kannattajillemme ja Chicagon kaupungille. Xherdan liittyy joukkueeseemme todella tärkeään aikaan tälle seuralle ja hän uskoo täysin siihen, mitä yritämme saavuttaa, Firen urheilujohtaja Georg Heitz sanoi MLS:n verkkosivuilla.

Chicago on jäänyt pudotuspelien ulkopuolelle neljällä peräkkäisellä kaudella.

Shaqiri on edustanut urallaan sellaisia jättiläisseuroja kuin Bayern München, Inter Milan ja Liverpool, josta hän siirtyi Lyoniin viime kesänä.

Shaqiri on edustanut Sveitsiä 100 A-maaottelussa. Hänet on nähty Sveitsin paidassa kolmissa viimeisissä MM-kisoissa ja kaksissa viimeisissä EM-kisoissa.

Lue myös:Teemu Pukki piti yhtä sarjapistettä hyvänä saavutuksena – ”He olivat tänään parempia kuin me, niin voimme olla tyytyväisiä”

Lue myös:Voitolla yöhön – Pep Guardiola kuittasi huumorilla pelaajien juhlinnan: ”Heitä sakotetaan, koska eivät kutsuneet minua”

https://twitter.com/ChicagoFire/status/1491464554622107653

LUE MYÖS: Näkökulma: Tämä ei riitä, Oilers (Siniviiva.fi)