Hyökkäävän keskikenttäpelaajan Facundo Buonanotten visiitistä Chelseaan on tulossa niin sanotusti ranskalainen.
Chelsean kerrotaan päässeen sopuun Buonanotten lainasopimuksen purkamisesta Stamford Bridgellä. Brighton & Hove Albionin keskikenttäpelaaja viettää kauden jälkimmäisen puoliskon Leeds Unitedissa.
Buonanotte siirtyi Chelseaan koko kauden mittaisella lainasopimuksella kesän siirtoikkunan viimeisenä päivänä. Seuran johto näki argentiinalaisen kykenevänä varamiehenä Cole Palmerille sekä joukkueen viimeisenä hyökkäyspään vahvistuksena sen jälkeen, kun Nicolas Jackson siirtyi Bayern Müncheniin.
Siirto herätti laajaa hämmennystä Chelsean kannattajien keskuudessa, sillä Buonanotte oli edellisellä kaudella pudonnut sarjatasoa alemmas Ipswich Townin riveissä lainalla pelatessaan.
Epäilijät olivat tällä kertaa ihan oikeassa. Buonanotten ainoa Valioliiga-esiintyminen tuli syyskuun alussa, ja sen jälkeen hän istui penkillä vain neljässä ottelussa.
Suurimman osan ajasta hän joutui tyytymään cup-kilpailuihin, vaikka Palmerilla – jonka paikalle hänen oli tarkoitus paikata – on tällä kaudella vain yhdeksän Valioliigan avauskokoonpanopaikkaa.
Toimittaja Fabrizio Romanon mukaan Chelsea on sopinut Buonanotten lainasopimuksen purkamisesta, ja sarjataulukossa 16. sijalla oleva Leeds nappaa hänet riveihinsä kesään saakka.
































